Laputis un to apkarošana

Laputis un to apkarošana

Laputis barojas ar augu sulām. Barošanās procesā tās parasti izdala lielā daudzumā saldu šķīdumu jeb tā saucamo lapu medu. Jo karstākā un sausākā klimatā laputis dzīvo, jo vairāk lapu medu tās izdala.

Laputīm ir spārnotas un bezspārnu formas un tās parasti dzīvo kolonijās, pārklājot augu lapas un stumbrus, vai arī saknes. Daudzas laputis rada patoloģiskas izmaiņas tām augu daļām, uz kurām tās atrodas, veidojot lapu un dzinumu deformācijas, reizēm arī dobus izaugumus (pangas), kuros tās paslēpjas. Laputu izdalītais lapu medus bieži vien piesaista skudras, kas no tā barojas. Tas reizēm var būt izdevīgi arī pašām laputīm, jo skudras tās var sargāt no dabīgajiem ienaidniekiem. Laputīm ir diezgan daudz dabisko ienaidnieku - mārītes, zeltactiņas, plēsīgās blaktis, pangodiņi, ziedmušas, zirnekļi un daudzi citi.

Laputis vairojas ļoti ātri. Tām ir raksturīga liela auglība, īss attīstības cikls, kā arī paaudžu maiņa. Bieži vien izplatīta arī barības augu maiņa. Laputīm gadā attīstās no 4-10 līdz 16 paaudzēm.

Laputis manuprāt ir viens no visvieglāk apkarojamajiem kaitēkļiem.

Pirmais veids kā varam atbrīvot augu ir ar pirkstiem nospiežot visas redzamās laputis. Šo gan nāksies atkārtot vairākas dienas pēc kārtas bet efekts būs manāms.

Otrais veids ir augu ar ūdens strūklu noskalot tādejādi arī atbrīvojoties no laputīm. Šo procedūru arī var nākties atkārtot vairākas dienas pēc kārtas.

Trešais veids ir augu lapas uz 5 sekundēm iemērkt +65C karstā ūdenī. Pati šo metodi neesmu izmantojusi tāpēc nevaru komentēt cik tā ir efektīva. Šeit gan jābūt uzmanīgiem, lai neapdedzinātu pašu augu.

Ceturtais veids ir nopirkt veikalā izmidzināmās zaļās ziedes. Tās ir nopērkamas gandrīz jebkurā būvniecības veikalā pie augu kaitēkļu apkarošanas līdzekļiem. Ir dažādu veidu un ražotāju zaļās ziepes, visas būs gana iedarbīgas pret laputīm. Augu ar zaļajām ziepēm apsmidzinam katru otro dienu. Parasti jau pēc pirmās reizes visas laputis ir beigtas, bet atkārtot ir ieteicams, lai arī jaunā paaudze, kas varbūt vēl tikai šķilsies vai noslēpušies indivīdi, arī tiktu iznīcināti.

Piektais veids ir izmantot Nīma eļļu. Tā ir 100% dabīga un nav indīga. To varat droši izmantot pat arī uz dārzeņiem un augļkokiem lai apkarotu laputis. Nīma eļļu varat iegādāties manā mājaslapā, turpat esmu arī aprakstījusi receptes Nīma eļļas izmantošanai. Augu apstrādi ir jāveic ik pēc 7 dienām, vismaz 1 mēnesi.  https://augi-plants.lv/products/nima-ella-dabigais-lidzeklis-cinai-ar-kaitekliem-100ml

Ja Jums ir vēl kādi jautājumi par augu kopšanu piesakieties uz konsultāciju un es ar prieku palīdzēšu Jums ar padomiem lai Jūs turpmāk varat parūpēties par saviem telpaugiem kā profesionālis. https://augi-plants.lv/products/attalinata-konsultacija

Atpakaļ uz emuāru

Jaunākie augi

1 no 4
1 no 3