Tripsis un tā apkarošana

Tripsis un tā apkarošana

Tripši ir ļoti sīki kukaiņi ar šauriem un gariem spārniem. Tripšu spārnu apmale ir klāta ar matiņiem, tāpēc tā šķiet bārkstaina. Tripši ir sastopami uz augiem, ziedos, dārzeņos un augļos. Vairākas sugas, piemēram, tabakas tripsis dzīvo siltumnīcās un augumājās. Daudzu sugu tripši ir arī augu vīrusu pārnēsātāji.

Pieaugušie tripši un to kāpuri sūc šūnsulu no šo augu lapām un ziediem. Sūcienu vietās rodas gaiši punkti, kas stipru bojājumu gadījumā saplūst, veidojot dzeltenīgus vai sudrabainus plankumus, bojātās lapas un ziedi novīst. Stipri cieš augu attīstība. Tripsim īpaši garšo jaunās lapas!

Tripsis ir iegarens 0,8 – 0,9 mm garš, gaiši dzeltenbrūns līdz melns. Tripša taustekļi ir posmoti. Tripši spārni ir dzeltenīgi, ar bārkstīm. Tripšu kāpurs ir līdz 0,7 mm garš gaiši dzeltens.

Iekštelpās var attīstīties 7 - 8 tripšu paaudzes. Visbiežāk tripsis parādās vasarā uz istabas augiem, jo tas iekštelpās ielido pa atvērtu logu vai durvīm, tiek ienests ar grieztiem ziediem, dārzeņiem vai augļiem. Tripši olas dēj zem lapu epidermas. Viena mātīte izdēj līdz 100 olu. Jaunie kāpuriņi izšķiļas pēc 4-6 dienām. Jauni tripšu kāpuri sūc sulu no lapām un ziediem. Kāpuri aug 8-12 dienas, pēc tam ielien augsnē un pēc dažām dienām pārvēršas par pieaugušiem īpatņiem. Pilns tripšu attīstības cikls ilgst 25 - 40 dienas, pēc tam turpinās otrās, trešās paaudzes attīstība. Pieaudzis tripsis dzīvo 45 dienas!!

Tripsis ir pats nejaukākais un dzīvelīgākais no kaitēkļiem. Ļoti ātri vairojas un diemžēl pamatīgi apskādē augus. Cīņa ar tripsi ir ļoti ilga līdz pat 3 mēnešiem, jo kā jau rakstīju pieaugušie īpatņi dzīvo 45 dienas!! Ļoti grūti pamanāms kaitēklis, bet var atpazīt, ja augiem jaunās lapas nāk ar melniem pleķiem, deformētas un augu lapās sāk parādīties dzelteni pleķi.

Pašā sākumā, kad konstatējam tripsi ir svarīgi nomainīt visiem augiem augsni, jo kā jau rakstīju tripša kāpuri par pieaugušu tripsi attīstas augsnē. Veco augsni ir jāizmet āra un saknes ir kārtīgi jānoskalo lai nepaliek augsne. Pats augs arī kārtīgi ir dušā jānoskalo. Es vēl pat ieteiktu apsmidzināt lapas no abām pusēm ar degvīnu vai citu spirtu saturošu šķidrumu. Stādam augu jaunā augsnē un tad izmantojam kādu no zemāk aprakstītajām metodēm.

Pirmais veids, lai apkarotu pieaugušus īpatņus, jo tie lido, ir izmantot lipīgus līmes vairogus, ko novieto pie augiem. Tripšiem esot jāizmanto zilie, jo viņi lidojot uz zilu krāsu, bet der arī parastie dzeltenie. Tādus varat iegādāties manā mājaslapā https://augi-plants.lv/products/untitled-sep9_13-21

Otrs veids ir apsmidzināt augus ar Neemazal vai Siltac. Tas ir insektcīds ko var iegādāties saimniecības un būvniecības veikalos, pie augu kaitēkļu apkarošanas līdzekļiem. Šo preperātu apsmidzināšana jāveic regulāri reizi nedēļā. Un jāatceras ka vislabāk tas iedarbojas ja istabas temperatūra, kur atrodas augi ir virs 26C.

Zinu ka citi izmanto arī Total 10 Limpiasuelos Inesecticida. Šo līdzekli var iegādāties zoo veikalos un veterinārajās aptiekas. Skaitās gridas mazgājamais līdzeklis, bet citi izmanto arī tripšu apkarošanai. 1 korķis uz 1L ūdens un ar šo maisījumu apsmidzina augus. Vienīgi esot jāuzmanās, jo varot apdedzināt jutīgākas augu lapas. Procedūra jāatkārto katru nedēļu vismaz 2-3 mēnešus.

Trešais veids ir izmantot plēsējkukaiņus, kas apēd tripša kāpurus. Ir dažādi plēsējkukaiņi ko var izmantot, piemēram Swirski-Mite ērcītes. Šādus labos kukaiņus Latvijā ir iespējams pasūtīt pie manis. Es regulāri katra mēneša beigās veicu plēsējērču koppasūtījumu, kur ļauju arī citiem interesantiem pievienoties pasūtījumam. Es plēsējērces izkaižu saviem veikala augiem katru mēnesi profilaktiski lai izslēgtu iespēju ka augiem var būt kāds kautēklis. Tikai jāņem vērā ka ja ir daudz inficēto augu vajadzēs ņemt beramos iepakojumus, lai ērcītes varētu tikt galā ar invāziju. Un vēl svarīgi atcerēties, ka ērcītes ēd kāpurus nevis pieaugušus īpatņus. Pieaudzis tripsis dzivo 45 dienas!! Tāpēc noteikti pēc 3-4 nedēļām ir atkal jāizlaiž partija ar plēsējērcēm. Izlasīt sīkāk par plēsējērcēm un tās pasūtīt var šeit https://augi-plants.lv/products/plesejerces-pret-tripsi

Ceturtais veids ir augus appūst ar Cobra universal (ar melno vāciņu) un augu ielikt maisiņā un nakti. Esmu lasījusi ka dažiem palīdz šis veids, citi minēja, ka jūtīgāki augi ir gājuši bojā pēc šādas metodes. Pati neesmu šo variantu mēģinājusi. Bet arī izmantojot šo metodi es domāju, ka tā ir jāatkārto vairākas reizes, lai būtu kāds efekts.

Piektais veids ir katru lapu no abām pusēm noslaucīt vai apsmidzināt ar Nīma eļļas kokteili. Nīma eļļa ir dabisks produkts, kas iegūts no nīma koka (Azadirachta indica) un tā ir dabisks insekcīds. Vienīgi pirms lietošanas tā ir jāatšķaida ar ūdeni, jo pārāk liela koncentrācija var apdedzināt jūtīgāku augu lapas. Katrs izmanto savu recepti nīma eļļas kokteilim, bet es varu ieteikt šādas proporcijas 500ml silts ūdens, 2 tējkarotes nīma eļļas, 1 tējkarote degvīna vai kāda cita šķidruma kuram ir augsts spirta daudzums, 2 tējkarotes zaļas ziepes vai fairy. Šo visu kārtīgi samaisa un tad var izmantot augu smidzināšanai. Cīņai pret tripsi apsmidzināšana būs jāveic katru nedēļu, vismaz 2-3 mēnešus. Nīma eļļu varat iegādāties manā mājaslapā. https://augi-plants.lv/products/nima-ella-dabigais-lidzeklis-cinai-ar-kaitekliem-100ml

 Ja Jums ir vēl kādi jautājumi par augu kopšanu piesakieties uz konsultāciju un es ar prieku palīdzēšu Jums ar padomiem lai Jūs turpmāk varat parūpēties par saviem telpaugiem kā profesionālis. https://augi-plants.lv/products/attalinata-konsultacija

Atpakaļ uz emuāru

Jaunākie augi

1 no 4
1 no 3