Bruņutis un to apkarošana

Bruņutis un to apkarošana

Bruņutis ir 0,5-7 mm gari kukaiņi. To ķermeni klāj plāns hitīna apvalks un dažāda veida un blīvuma vaska atdalījumu bruņas jeb vairogs.

Mātītes zem bruņas dēj neapaugļotas olas vai dzemdē dzīvus kāpurus. Latvijas bruņutīm gadā attīstās 3 - 5 paaudzes. Viena paaudze pilnībā attīstās 60 dienās. Viena mātīte atstāj 70-100 pēcnācējus!!!

Bruņutu tēviņi un kāpuri sūc sulu no augu virszemes daļām, dažas sugas arī no saknēm, tāpēc arī augi sāk nīkuļot, zaudēt dabisko krāsu un iet bojā. Tās ir arī augu vīrusu slimību pārnēsātājas.

Bruņutis ir diezgan nejauks kukainis un lai tās apkarotu vajadzēs sistemātiski atkārtot vairākas reizes apkarošanas metodes.

Pirmais veids ir ar otiņu vai vates kociņiem katru lapu ( gan augšpusi, gan apakšpusi) notīrīt ar degvīnu. Īpaša uzmanība jāpievērš perēkļa vietām. Šī procedūra jāatkārto katru trešo dienu vismaz mēnesi, lai būtu droši ka iznīcināti visi kaitēkļi. !! Tāpat ar degvīnu jānotīra plaukts, palodze, logs , viss kas atradās tuvumā vietai kur atradās inficētais augs!!

Ja augs ir ar plānām lapām degvīnu var atšķaidīt mazliet ar ūdeni un tad tīrīt. Citi iesaka vēl pievienot arī zaļās ziepes degvīnam. Es pati neesmu mēģinājusi šādu savienojumu tāpēc nevarēšu komentēt cik tas ir efektīvi. Parasti inficētos augus pēc apstrādes ar degvīnu, es arī pārstādu, lai būtu droša ka zemē nav palicis kāds kukainis.

Viens no veidiem ko iesaka ir degvīna vietā izmantot roku dezinfekcijas līdzekli. Efekts esot labāks kā degvīnam.

Otrs veids ir apsmidzināt augus ar Neemazal. Tas ir insektcīds ko var iegādāties saimniecības un būvniecības veikalos, pie augu kaitēkļu apkarošanas līdzekļiem. Arī ar šo preperātu apsmidzināšana jāveic regulāri reizi nedēļā.

Trešais veids ir augus appūst ar Cobra universal (ar melno vāciņu) un augu ielikt maisiņā un nakti. Esmu lasījusi ka dažiem palīdz šis veids, citi minēja, ka augiem es gājuši bojā pēc šādas metodes. Pati neesmu šo variantu mēģinājusi.

Ceturtais veids ir izmantot labvēlīgos kukaiņus, piemēram, Cryptobug. Šīs ir plēsīgas vaboles kas apēd visa veida bruņutis. Šos labvēlīgos kukaiņus var pasūtīt Latvijā pie Koppert pārstāvjiem.

Piektais veids ir izmantot Nīma eļļu. Tā ir 100% dabīga un nav indīga. To varat droši izmantot pat arī uz dārzeņiem un augļkokiem lai apkarotu bruņutis. Nīma eļļu varat iegādāties manā mājaslapā, turpat esmu arī aprakstījusi receptes Nīma eļļas izmantošanai. Augu apsmidzināšanu vajaga atkārtot ik pēc 7 dienām vismaz mēnesi.  https://augi-plants.lv/products/nima-ella-dabigais-lidzeklis-cinai-ar-kaitekliem-100ml

Ja Jums ir vēl kādi jautājumi par augu kopšanu piesakieties uz konsultāciju un es ar prieku palīdzēšu Jums ar padomiem lai Jūs turpmāk varat parūpēties par saviem telpaugiem kā profesionālis. https://augi-plants.lv/products/attalinata-konsultacija

Atpakaļ uz emuāru

Jaunākie augi

1 no 4
1 no 3