Tīklērce un to apkarošana

Tīklērce un to apkarošana

Tīklērce ir neliela izmēra ērce (0,3—0,6 mm), kas barojas augu šūnsulu.

Tīklērcei patīk sauss gaiss, karsti un sausi apstākļi – dzīvokļu gaiss un apstākļi apkures laikā, tīklērcēm patīk ļoti. Līdz ar to viena gada laikā attīstās 6 - 10 paaudzes. Tīklērču mātītes katru dienu izdēj aptuveni 20 - 90 oliņas!! Augiem kaitīgākie ir tīklērču kāpuri un pieaugušas ērces. Visa tīklērču attīstība no olas līdz pieaugušai ērcei ilgst 7-14 dienas, dažreiz līdz 28 dienām.

Tīklērces, galvenokārt, barojas auga lapu apakšpusē, kur tās izsūc šūnsulu. Augu šūnās sairst hloroplasti un bojājuma vietās parādās dzelteni punkti. Ja tīklērču daudz, visas bojātās lapas kļūst dzeltenīgas līdz dzeltenīgi brūnas un nobirst. Augu lapas, ziedi un dzinumi tiek satīkloti. Tīklērces strauji savairojas, ja gaisa temperatūra ir 22-30°C, bet relatīvais gaisa mitrums zemāks par 55 %.
Tīklērces ķermenis ir iegareni ovāls, pavasarī un vasaras sākumā zaļgandzeltens, vasaras beigās – sarkanīgs. Tēviņi ir īsāki nekā mātītes. Pieaugušiem īpatņiem ir četri kāju pāri. Ola lodveida (diametrs 0,14mm) sākumā caurspīdīga, vēlāk – balta. Kāpurs ir nedaudz gaišāks par pieaugušajiem īpatņiem, ar trim kāju pāriem. Nimfa – tādā pašā krāsā kā pieaudzis īpatnis, ar četriem pāriem kāju.

Tīklērce ir diezgan nejauks kaitēklis. Un cīņa ar to ir grūta un gara. Es iesaku inficētās lapas kur ir liela invāzija nogriezt un paaugstināt mitruma līmeni vietā, kur atrodas augs, jo, kā jau rakstīju, Tīklērcei patīk sauss gaiss. Papildus apkarošanai var izmantot kādu no zemāk aprakstītajiem veidiem.

Pirmais veids ir augam abas lapu puses apsmidzināt ar cukurūdeni vai coca-cola. Atstāt uz dienu un nākamajā dienā noskalot augu. Cukurūdens salipina tīklērci un tā nomirst. Šo procedūru vajaga atkārtot ik pēc 7 dienām vismaz mēnesi, jo oliņas tā neiznīcina.

Otrs veids ir apsmidzināt augus ar Neemazal vai Siltac. Tas ir insektcīds ko var iegādāties saimniecības un būvniecības veikalos, pie augu kaitēkļu apkarošanas līdzekļiem. Arī ar šo preperātu apsmidzināšana jāveic regulāri reizi nedēļā. Un jāatceras ka vislabāk tas iedarbojas ja istabas temperatūra, kur atrodas augi ir virs 26C.

Trešais veids ir izmantot plēsējkukaiņus, kas apēd tīklērci. Ir dažādi plēsējkukaiņi ko var izmantot, piemēram spical ērcītes. Šādus labos kukaiņus Latvijā ir iespējams pasūtīt pie manis. Es katra mēneša beigās veicu plēsējērču koppasūtījumu un dodu iespēju arī citiem interesentiem pievienoties pasūtījumam. Plēsējērces es profilaksei katru mēnesi izkaižu uz veikala augiem, lai izslēgtu iespēju ka tiem ur kāds kaitēklis. Tikai jāņem vērā ka ja ir daudz inficēto augu vajadzēs ņemt beramos iepakojumus, lai ērcītes varētu tikt galā ar invāziju. Izlasīt sīkāk par plēsējērcēm un pievienoties pasūtījumam var šeit https://augi-plants.lv/products/plesejerces-pret-tiklerci

Ceturtais veids ir augus appūst ar Cobra universal (ar melno vāciņu) un augu ielikt maisiņā un nakti. Esmu lasījusi ka dažiem palīdz šis veids, citi minēja, ka jūtīgāki augi ir gājuši bojā pēc šādas metodes. Pati neesmu šo variantu mēģinājusi.

Piektais veids ir katru lapu no abām pusēm noslaucīt vai apsmidzināt ar Nīma eļļas kokteili. Nīma eļļa ir dabisks produkts, kas iegūts no nīma koka (Azadirachta indica) un tā ir dabisks insekcīds. Vienīgi pirms lietošanas tā ir jāatšķaida ar ūdeni, jo pārāk liela koncentrācija var apdedzināt jūtīgāku augu lapas. Katrs izmanto savu recepti nīma eļļas kokteilim, bet es varu ieteikt šādas proporcijas 500ml silts ūdens, 2 tējkarotes nīma eļļas, 1 tējkarote degvīna vai kāda cita šķidruma kuram ir augsts spirta daudzums, 2 tējkarotes zaļas ziepes vai fairy. Šo visu kārtīgi samaisa un tad var izmantot augu smidzināšanai. Augu apsmidzināšanu vajaga atkārtot ik pēc 7 dienām vismaz mēnesi. Nīma eļļu varat iegādāties manā mājaslapā.  https://augi-plants.lv/products/nima-ella-dabigais-lidzeklis-cinai-ar-kaitekliem-100ml

Ja Jums ir vēl kādi jautājumi par augu kopšanu piesakieties uz konsultāciju un es ar prieku palīdzēšu Jums ar padomiem lai Jūs turpmāk varat parūpēties par saviem telpaugiem kā profesionālis. https://augi-plants.lv/products/attalinata-konsultacija

Atpakaļ uz emuāru

Jaunākie augi

1 no 4
1 no 3